Na Youtube pojawił się bardzo fajny short pokazujący w niecałą minutę jak przygotować ogórki do kiszenia. Oto link do filmiku:
Warto uzupełnić opis tego filmu o kilka szczegółów:
- Słoik w którym będziemy kisić ogórki musi być dokładnie umyty a jeszcze lepiej nawet wyparzony.
- Podstawowymi „dodatkowymi” składnikami do kiszenia są chrzan, czosnek oraz koperek. Bardzo często w okresie letnim taki „zestaw do kiszenia” można kupić praktycznie na każdym ryneczku w Polsce. Warto dodać również inne składniki, np. liść wiśni, liść czarnej porzeczki.
- Ogórki do kiszenia najlepiej jak by były małe, tak jak na tym filmiku, aby do litrowego słoika zmieściło ich się co najmniej kilkanaście.
- Ogórki muszą być umyte i opłukane. Jeśli mają kolce – to muszą zostać usunięte za pomocą gąbki lub szczotki.
- Wkładamy ogórki tak aby upchnąć jak najwięcej sztuk. Muszą się mocno ściskać.
- Ogórków nie wkładamy aż do końca słoika, tylko zostawiamy kilka centymetrów luzu.
- Ogórki zalewamy słoną wodą (1 łyżka soli na 0,5 litra wody). Woda może być ciepła wtedy ogórki szybciej się ukiszą lub zimna. Nie powinien to być wrzątek.
- Wody nalewamy tyle aby zakryć ogórki. Powinno zostać około 1 cm przestrzeni pomiędzy poziomem wody a nakrętom.
- Nakrętka musi być tak jak słoik czysta i sucha. Zakręcamy bardzo mocno.
- Na 3-4 dni zostawiamy ogórki w ciepłym miejscu (pokoju), przez ten czas powinien rozpocząć się proces kiszenia. Wieczko w wyraźny sposób wypchnie się do góry.
- Potem znosimy słoik z ogórkami do piwnicy. Za kilka miesięcy ogórki będą ukiszone. Im dłużej poczekamy tym będą bardziej ukiszone.
Podam jeszcze poniżej tłumaczenie tekstu z opisu filmiku ponieważ jest on bardzo dobry:
Kiszone ogórki, powszechnie znane jako pikle, oferują kilka korzyści zdrowotnych, które czynią je doskonałym dodatkiem do diety.
Po pierwsze, są niskokaloryczną przekąską, która może pomóc w kontrolowaniu wagi. Ponadto proces kiszenia pozwala zachować składniki odżywcze ogórków, takie jak witaminy i minerały, dzięki czemu są one źródłem niezbędnych składników odżywczych nawet w miesiącach zimowych, kiedy świeże produkty mogą być ograniczone.
Fermentacja związana z kiszeniem wprowadza również probiotyki, które mogą przyczynić się do utrzymania zdrowego mikrobiomu jelitowego i lepszego trawienia.
Przygotowanie ogórków w lecie pozwala wykorzystać obfitość świeżych ogórków, dzięki czemu masz pod ręką aromatyczną i pożywną przekąskę, gdy nadejdą chłodniejsze miesiące.