Jak ukisić ogórki?

Kiszone ogórki

Na Youtube pojawił się bardzo fajny short pokazujący w niecałą minutę jak przygotować ogórki do kiszenia. Oto link do filmiku:

Warto uzupełnić opis tego filmu o kilka szczegółów:

 1. Słoik w którym będziemy kisić ogórki musi być dokładnie umyty a jeszcze lepiej nawet wyparzony.
 2. Podstawowymi „dodatkowymi” składnikami do kiszenia są chrzan, czosnek oraz koperek. Bardzo często w okresie letnim taki „zestaw do kiszenia” można kupić praktycznie na każdym ryneczku w Polsce. Warto dodać również inne składniki, np. liść wiśni, liść czarnej porzeczki.
 3. Ogórki do kiszenia najlepiej jak by były małe, tak jak na tym filmiku, aby do litrowego słoika zmieściło ich się co najmniej kilkanaście.
 4. Ogórki muszą być umyte i opłukane. Jeśli mają kolce – to muszą zostać usunięte za pomocą gąbki lub szczotki.
 5. Wkładamy ogórki tak aby upchnąć jak najwięcej sztuk. Muszą się mocno ściskać.
 6. Ogórków nie wkładamy aż do końca słoika, tylko zostawiamy kilka centymetrów luzu.
 7. Ogórki zalewamy słoną wodą (1 łyżka soli na 0,5 litra wody). Woda może być ciepła wtedy ogórki szybciej się ukiszą lub zimna. Nie powinien to być wrzątek.
 8. Wody nalewamy tyle aby zakryć ogórki. Powinno zostać około 1 cm przestrzeni pomiędzy poziomem wody a nakrętom.
 9. Nakrętka musi być tak jak słoik czysta i sucha. Zakręcamy bardzo mocno.
 10. Na 3-4 dni zostawiamy ogórki w ciepłym miejscu (pokoju), przez ten czas powinien rozpocząć się proces kiszenia. Wieczko w wyraźny sposób wypchnie się do góry.
 11. Potem znosimy słoik z ogórkami do piwnicy. Za kilka miesięcy ogórki będą ukiszone. Im dłużej poczekamy tym będą bardziej ukiszone.

Podam jeszcze poniżej tłumaczenie tekstu z opisu filmiku ponieważ jest on bardzo dobry:

Kiszone ogórki, powszechnie znane jako pikle, oferują kilka korzyści zdrowotnych, które czynią je doskonałym dodatkiem do diety.
Po pierwsze, są niskokaloryczną przekąską, która może pomóc w kontrolowaniu wagi. Ponadto proces kiszenia pozwala zachować składniki odżywcze ogórków, takie jak witaminy i minerały, dzięki czemu są one źródłem niezbędnych składników odżywczych nawet w miesiącach zimowych, kiedy świeże produkty mogą być ograniczone.
Fermentacja związana z kiszeniem wprowadza również probiotyki, które mogą przyczynić się do utrzymania zdrowego mikrobiomu jelitowego i lepszego trawienia.
Przygotowanie ogórków w lecie pozwala wykorzystać obfitość świeżych ogórków, dzięki czemu masz pod ręką aromatyczną i pożywną przekąskę, gdy nadejdą chłodniejsze miesiące.