Czarny bez – odmiany

Jakie są odmiany oraz jakie odmiany są najchętniej uprawiane w Polsce?

W Polsce uprawiane są różne odmiany czarnego bzu, zarówno te pochodzące z dzikiej populacji, jak i te selekcjonowane i hodowane specjalnie w celach ogrodniczych. Oto niektóre popularne odmiany czarnego bzu, które można spotkać w polskich ogrodach:

  1. ’Adams’ (Sambucus nigra 'Adams’): Jest to odmiana o silnym wzroście, charakteryzująca się dużymi, jasnymi kwiatostanami. Owoce są duże i smaczne, idealne do przetworów.
  2. ’Haschberg’ (Sambucus nigra 'Haschberg’): Odmiana znana ze swych dużych, soczystych i smacznych jagód. Jest stosunkowo odporna na choroby.
  3. ’Sampo’ (Sambucus nigra 'Sampo’): Owoce tej odmiany są duże, czarne i wyjątkowo smaczne. Krzewy tej odmiany rosną zwartą formą.
  4. ’Variegata’ (Sambucus nigra 'Variegata’): To odmiana o charakterystycznych liściach z białym obrzeżeniem. Jest popularna ze względu na swój dekoracyjny wygląd.
  5. ’Black Lace’ (Sambucus nigra 'Black Lace’): Inna odmiana z charakterystycznym liściem – jest to odmiana o ciemnych, fioletowo-czarnych liściach. Kwiaty i owoce dodatkowo kontrastują z intensywnym kolorem liści.
  6. ’Aurea’ (Sambucus nigra 'Aurea’): Odmiana o złocistych liściach, które nadają roślinie unikalny wygląd. Kwiaty i jagody pięknie kontrastują z tym kolorem.
  7. ’Samyl’ (Sambucus nigra 'Samyl’ – syn. 'Samuel’): Owoce tej odmiany są duże, smaczne i idealne do przetworów. Charakteryzuje się obficie kwitnącymi, zwisającymi kwiatostanami.
  8. ’Albo-marginata’ (Sambucus nigra 'Albo-marginata’): Odmiana o liściach z białym obrzeżeniem, co nadaje krzewowi elegancki wygląd.
  9. ’Madonna’ (Sambucus nigra 'Madonna’): To odmiana o liściach z białą plamką w centrum liścia. Jest dekoracyjna i ciekawa wizualnie.

Podobne wpisy